Horizonti Shqipetare


Horizonti Online
 
ForumHorizontiCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Receta kuzhine

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Candy
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 67
Piket : 128
Reputacioni juaj : 1
Join date : 26/10/2009
Age : 24
Location : Shqiperi

MesazhTitulli: Receta kuzhine   Wed Oct 28, 2009 11:36 am

Musaka me patate

Për 4 vete

Duhen:

- Patate 1 kg
- qepe 6 kokrra mesatare
- vaj 3-4 filxhane kafeje
- domate 5 kokrra (1 luge gjelle salce)
- kripe, piper, dafine

Për salcen e bardhe:

- Gjalpe 1 luge gjelle
- miell 1 luge gjelle
- qumësht 1 gote caji
- vezë 1 kokerr
- kackavall (djathe) te thermuar një luge gjelle

Gatimi:

Patatet qerohen, lahen dhe priten ne feta te rrumbullakta, me trashesi 5-7 mm.
Skuqen patatet derisa te krijohet një kore e lehtë. Qepa e prerë ne formë gjysmerrethi skuqet me vaj ne zjarr te ngadalshem ne mënyrë qe të mos digjet, por te zbutet. Shtohen domate te qeruara dhe te prera ne copa kubike, pak salce, kaverdisja vazhdon edhe pak, shtohet kripe, piper flete dafine.
Ne taven e lyer me vaj shtrohet një shtrese patatesh te skuqura, mbi to gjysma e qepes, përsëri një shtrese tjetër patatesh dhe pastaj pjesa tjetër e qepes. Mbi këto prapë shtrohet një pjesë patatesh. Ne një edhe kaverdiset miell më pak gjalpe, shuhet me gjumesht, përzihet mirë derisa te marrë vale, hidhet kripe dhe lihet masa te trashet.
Hiqet nga zjarri ftohet pak dhe përzihet me vezë. Salca e përgatitur hidhet mbi musakane, sperkatet me gjalpe dhe djathe kackavall. Tava vihet ne furre për tu pjekur për 30 minuta.

_________________
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://horizonti.albanianforum.net
Candy
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 67
Piket : 128
Reputacioni juaj : 1
Join date : 26/10/2009
Age : 24
Location : Shqiperi

MesazhTitulli: Re: Receta kuzhine   Wed Oct 28, 2009 11:40 am


GATIMI I LEPURIT

LEPURI MUND TE GATUHET NE MENYRA TE NDRYSHME

JA NJERA ME E SHPEJTA

PERGATITJA

PRITET LEPURI NE COPA, MARINOHET ME KRIPE DHE PIPER, KALOHET NE MIELL, DHE SKUQEN ME GJALP. COPAT E SKUQURA VENDOSEN NE NJE TAVE. I HEDH NJE GOTE VERE TE KUQE DHE FUTEN NE FURRE.

NDERKOHE

NE ENEN E GJALPIT SKUQET NJE QEPE SA TE MARRE NGJYRE PASTAJ I HIDHET NJE LUGE MIELL DHE SHUHET ME UJE NE TE CILEN ESHTE TRETUR KNORR JANE ATO TABLETAT E PULES. PASTAJ I HIDHET MAJDANOZ, RIGON, GJETHE DAFINE, PIPER DHE KRIPE.

PASI ESHTE BERE SALCA I HIDHET SIPER COPAVE TE LEPURIT.

LIHET NE FURRE NE 200 GRADE SA TE MARRE TE KUQERREMTE SIPER DHE HIQET.

E SHOQERON ME PATATE TE SKUQURA OSE PURE PATATESH.

_________________
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://horizonti.albanianforum.net
Candy
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 67
Piket : 128
Reputacioni juaj : 1
Join date : 26/10/2009
Age : 24
Location : Shqiperi

MesazhTitulli: Re: Receta kuzhine   Wed Oct 28, 2009 11:42 am

Patllexhane me gjize

Patellxhana 4
Veze 4
Gjize ose Ricotta italiane te pakten 100gr
miell 3 luge gjelle
Majdanoz te fresket te grire 2-3 luge gjelle


Merr 4 patellxhana te holle dhe te gjate, dhe ndaji ne 4 cope, pra njehere i ndan ne gjysme, pastaj dhe nje here tjeter ne mes qe te mos te dalin shume te gjata.Pastaj veji te ziejn vetem me uje nja 15 min sa te duket me sy qe jane zier.
Mbasi jane zier mire, e hedh ujin, dhe pastaj heq pjesen e brendshme te patellxhaneve por mos e hudh se do na duhet per pergatitjen .

Merr 4 kokrra veze dhe rrifi te gjitha bashke, pasta bashkoji me te brendshmet e patellxhaneve(te prera ne imet). Perzie mire sa te behet nje material, dhe pastaj hidh gjizen ose ricoten (kur perdor ricote hidhi dhe pak krype se ricota eshte e embel) pastaj hudhi dhe miellin dhe perzie akoma, dhe pastaj ne fund i hedh mardanozin e pastruar dhe te prere me copa te vogla.

Me ne fund merr patellxhanet e boshatisur dhe i mbush me kete gjizen qe pergatitem me siper.

Nderkohe qe mbush patellxhanet ve vajin (te pakten nje gisht vaj duhet ne ftere) te ngrohet ne zjarr.

Dhe se fundi kur ngrohet vaji ven patellxhanet qe te fergohen. Ki kujdes qe te vesh me ferguar nga ana e patellxhanit dhe jo nga ana e gjizes.

_________________
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://horizonti.albanianforum.net
Network
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 54
Piket : 80
Reputacioni juaj : 1
Join date : 26/10/2009
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Receta kuzhine   Thu Oct 29, 2009 2:17 pm

Fërgesë Tirane

Specat pastrohen nga bishti dhe farat, lahen dhe skuqen. Në yndyrën e mbetur hidhet domatet e qëruara nga cipa dhe të grira hollë, kaurdisen derisa masa të trashet, hiqet nga zjarri i hidhen vezë, spec djegës, majdanoz i grirë hollë, gjizë ose djathë.
Masa vendoset në pjatë dhe sipër vendosen specat e fërguar.
Për 4-5 persona duhen:
Speca 8-10 copë mesatare, domate 4-5 kokrra mesatare, yndyrë për skuqje, 2 filxhanë kafeje, miell 1 lugë gjelle, vezë 2 kokrra, hudhra 4-5 thelpinj, gjizë 4-5 lugë gjelle, spec djegës sipas dëshirës

_________________
Ka njerez qe jetojne pa nje qellim.Ata nuk ecin vete Por shkojn andej nga fryen era
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.peqinicity.tk
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Receta kuzhine   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Receta kuzhine
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Horizonti Shqipetare  :: Koha E Lire&Shoqeria :: Kuzhina/receta Gatimi-
Kërce tek: