Horizonti Shqipetare


Horizonti Online
 
ForumHorizontiCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Filozofet: Erosi, ne thelb te dashurise

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Candy
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 67
Piket : 128
Reputacioni juaj : 1
Join date : 26/10/2009
Age : 24
Location : Shqiperi

MesazhTitulli: Filozofet: Erosi, ne thelb te dashurise   Fri Oct 30, 2009 3:23 am

Mendimtari i Universitetit te Sorbones dhe Cikagos, Zhan-Luk Marion, publikon ide interesante per dashurine. Sipas tij, elementi erotik, eshte ne bazen e ndergjegjes njerezore

Koncepti

"Fjala "dashuri" duket si fjala me e prostituuar dhe ne jetojme ne nje varreze te madhe erotike, se ciles i mungon ajri. Per shembull, ne ditet e sotme, asnje nuk e shqipton me me seriozitet shprehjen "Te dua". Njeriu nuk eshte gje tjeter, vecse "kafsha qe dashuron".

Dallimi

Filozofi Marion nuk flet vetem per dashurine si ndjenje, por per erotizmin, pra, per ate qe filozofet e quajne "dashuri posesive". Nje dashuri, e cila shkon pertej ndjenjave dhe vete mishit. Sipas tij,mishi, eshte erotizmi nga ana e dikujt tjeter, pra te jesh objekti i deshiruar nga dikush tjeter.

"Dashuroj, pra ekzistoj. Elementi erotik, eshte ne bazen e ndergjegjes njerezore". Me keto pohime, filozofi francez dhe nje nga mendimtaret me te medhenj qe ende jetojne, Zhan-Luk Marion, profesor ne universitetin e Sorbones dhe ate te Cikagos, realizon nje revolucion te plote post-kartezian dhe e sjell "dukurine erotike" dhe dashurine, ne qender te reflektimit dhe te mendimeve. Keshtu sic ka qene qe nga fillimi i filozofise per te cilen, sic e thote edhe emri i tij, ka qene ne thelb te saj e tera dashuri, dashuri per njohjen dhe miresine. Nderkaq, filozofia e mendimtarit Marion mbi dashurine, eshte nje rebelim kunder futjes se elementit erotik ne boten e racionalitetit ne emer te origjines se cdo qenie njerezore.
Mendimtari i Universitetit te Sorbones dhe Cikagos, Zhan-Luk Marion, publikon ide interesante per dashurine. Sipas tij, elementi erotik, eshte ne bazen e ndergjegjes njerezore

Koncepti

"Fjala "dashuri" duket si fjala me e prostituuar dhe ne jetojme ne nje varreze te madhe erotike, se ciles i mungon ajri. Per shembull, ne ditet e sotme, asnje nuk e shqipton me me seriozitet shprehjen "Te dua". Njeriu nuk eshte gje tjeter, vecse "kafsha qe dashuron".

Dallimi

Filozofi Marion nuk flet vetem per dashurine si ndjenje, por per erotizmin, pra, per ate qe filozofet e quajne "dashuri posesive". Nje dashuri, e cila shkon pertej ndjenjave dhe vete mishit. Sipas tij,mishi, eshte erotizmi nga ana e dikujt tjeter, pra te jesh objekti i deshiruar nga dikush tjeter.

"Dashuroj, pra ekzistoj. Elementi erotik, eshte ne bazen e ndergjegjes njerezore". Me keto pohime, filozofi francez dhe nje nga mendimtaret me te medhenj qe ende jetojne, Zhan-Luk Marion, profesor ne universitetin e Sorbones dhe ate te Cikagos, realizon nje revolucion te plote post-kartezian dhe e sjell "dukurine erotike" dhe dashurine, ne qender te reflektimit dhe te mendimeve. Keshtu sic ka qene qe nga fillimi i filozofise per te cilen, sic e thote edhe emri i tij, ka qene ne thelb te saj e tera dashuri, dashuri per njohjen dhe miresine. Nderkaq, filozofia e mendimtarit Marion mbi dashurine, eshte nje rebelim kunder futjes se elementit erotik ne boten e racionalitetit ne emer te origjines se cdo qenie njerezore.

_________________
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://horizonti.albanianforum.net
Network
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 54
Piket : 80
Reputacioni juaj : 1
Join date : 26/10/2009
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Filozofet: Erosi, ne thelb te dashurise   Fri Oct 30, 2009 7:41 am

Ky ja ka fut kot ska pas ca me bo ka thon me mbush naj gazete Very Happy

_________________
Ka njerez qe jetojne pa nje qellim.Ata nuk ecin vete Por shkojn andej nga fryen era
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.peqinicity.tk
 
Filozofet: Erosi, ne thelb te dashurise
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Horizonti Shqipetare  :: Zona e Nxehte :: Eros-
Kërce tek: