Horizonti Shqipetare


Horizonti Online
 
ForumHorizontiCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Problemet Shoqerore te Shkaktuara nga Mungesa e Mashkulloresise

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Candy
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 67
Piket : 128
Reputacioni juaj : 1
Join date : 26/10/2009
Age : 24
Location : Shqiperi

MesazhTitulli: Problemet Shoqerore te Shkaktuara nga Mungesa e Mashkulloresise   Fri Oct 30, 2009 3:29 am

Mungesa e pergjithshme e mashkulloresise eshte duke prodhuar probleme te shumta shoqerore. Mashkulli qe deshton te qendroj si koka e familjes (kryefamiljar) krijon probleme ne shtepine e tij. Aty ka mungese rregulli. Babai I dobet po ashtu krijon "te emen dominuese," per dike qe patjeter shton substance tek familja, dicka qe patjeter percakton rregullat dhe ben vendimet. Shpesh kerkesat urgjente bejne te doemosdoshme per gruan te kaloj ne rolin udheheqes kur bashkeshorti I saj deshton te ben kete.

Nje defekt I ketille in udheheqesi shkakton hidherim dhe zhgenjim tek femrat e martuara. Nese asaj I duhet patjeter te behet "Mashkulli I Familjes," ajo nuk eshte e lire te funksionoj si nje femer e martuar, te perkushtoj kohen dhe mendjen ne berjen e nje suksesi te saj te barabarte me detyrat kerkuese si nje femer e martuar dhe e eme. Mungesa e nje mashkulli te saj te fuqishem te udheheq mbi ate, "dicka qe ajo ka cdo te drejte te pres," mund te shkaktoj reagime te forta emocionale. Ajo behet e pa sigurte dhe nganjehere e deshperuar.

Femijet e nje babait te ketille po ashtu vuajne si viktima te pa fajshme. Ata ndihen te pa sigurte pershkak te mungeses se qendrimit dhe vendosmerise. Duke u rritur ne nje shtepi ku babai nuk kerkon bindje, ata mesojne mosbindje. Ata mesojne se nuk duhet ti nenshtrohen autoritetit. Kur ata futen ne "bote," ata ka mundesi te jene te pabindur and shpesh jane ngaterrestare dhe shkeles te ligjit.

Burri qe lejon dhe inkurajon gruan te punoj jashte shtepise se tij krijon me shume probleme shoqerore. Ajo duhet te ndaj intereset e saj ne mes punes dhe familjes se saj. Pederisa puna e saj eshte zakonisht kerkuese, femijet dhe jeta shtepiake e pesojne. Ajo nuk mund te ju sherbej te dy mjeshterve. Neglizhenca e saj ne shtepi sjell mungese te dashurise, vemendjes, dhe zhvillim te femijeve and deshtimin e saj te sherbej si nje grua e kuptueshme.

Problem tjeter shoqeror, I shkatuar pjeserisht nga mashkujt e dobet, eshte levizja feministe. Mungesa e ndieshmerise mbi nevojat e femrave, per te mbajtur ato me nje nivel te larte te vleresimit per kontributet e tyre ne rolin e tyre femiror, shpesh ben qe shume prej tyre (femrave) te leshojne postet e tyre. Ne mungese te kesaj, shume prej tyre ndihen si qytetare te klases se dyte, viktima te nje nenshtrimi te popullates mashkullore. Duke u ndier te pavleresuara dhe te ngarkuara me nje pozite te nje vlere te ulte, femrat e martuara akne kerkuar te lirohen nga detyrat femerore. Kur jane duke funksionuar me sukses ne shtepi, ato ndiejne rendesine e punes se tyre dhe shtojne deshiren duke bere ato. Duke pare se mashkujt jane duke plotesuar detyrat mashkullore ato vetebesojne ne mashkuj dhe ne vetevete.

Dhe se fundi, kur nje mashkulli eshte I dobet ose ne nje menyre deshton te mas veten si nje Mashkull, femrat dhe femijet humbin respektin per te. Kjo dobeson keto lidhje te rendesishme, duke udhehequr tek problemet martesore dhe nje zbrazetine mes prindit dhe femijes.

Keto probleme serioze shoqerore pershkruajne nevojen urgjente per veprim. Me te vertete, kurre me pare nuk ka qene nje nevoje me urgjente se tani se si mashkujt dhe femrat e martuar duhet kuptuar patjeter si me se miri ata kontribojne ne mireqenje e tyre dhe te shoqerise. Duket se nese ne nuk do te prodhojme nje gjenerate te mashkujve te vertete menjehere, I gjithe civilizimi yne, ashtu sic e dime ne, mund te humbet. Ne rrezik jane institucionet tona me te shenjta dhe te doemosdoeshme - martesa, jeta familjare, liria e vendit - themelet e shoqerise se organizuar.

Kohet tona kritike kerkojne mashkuj me mendje te fuqishme, zemermire, and duar qe duan, mashkuj qe gjejne argetim ne pune, mashkujt te kurajos, nderit dhe opinione te fuqishme, mendje te qarta dhe qellime te larta, mashkuj qe nuk jane te frikesuar nga pergjegjesia, mashkuj qe jane te dedikuar tek nje pune dhe do te dorezojne deshirat e tyre egoiste dhe I angazhuar fuqishem ne sherbim te jetes. Keta jane mashkuj qe mund te mbeshtetemi ne fjalen e tyre.

_________________
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://horizonti.albanianforum.net
Network
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 54
Piket : 80
Reputacioni juaj : 1
Join date : 26/10/2009
Age : 32
Location : Itali

MesazhTitulli: Re: Problemet Shoqerore te Shkaktuara nga Mungesa e Mashkulloresise   Fri Oct 30, 2009 7:40 am

se besoj ket gjo Very Happy

_________________
Ka njerez qe jetojne pa nje qellim.Ata nuk ecin vete Por shkojn andej nga fryen era
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://www.peqinicity.tk
 
Problemet Shoqerore te Shkaktuara nga Mungesa e Mashkulloresise
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Horizonti Shqipetare  :: Koha E Lire&Shoqeria :: Problemet Shoqerore-
Kërce tek: