Horizonti Shqipetare


Horizonti Online
 
ForumHorizontiCalendarGalleryPytësoriKërkoLista AnëtarëveGrupet e AnëtarëveRegjistrohuidentifikimi

Share | 
 

 Kuriozitete nga fauna shqiptare ...

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Candy
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 67
Piket : 128
Reputacioni juaj : 1
Join date : 26/10/2009
Age : 24
Location : Shqiperi

MesazhTitulli: Kuriozitete nga fauna shqiptare ...   Tue Oct 27, 2009 10:26 am

Material me shkurtime pergatitur nga Dr. Dhimiter Dhora & Francisco Welter-Schultes.

Lista e specieve të molusqeve të sotëm të tokës dhe të ujërave të ëmbla të Shqipërisë përmban 292 specie.
225 prej tyre janë gastropodë tokësorë, 53 janë gastropodë të ujërave të ëmbla dhe 14 janë bivalvë të ujërave të ëmbla.

Prej këtyre 292 specieve, 55 vetëm sa përmenden në literaturë pa të dhëna për lokalitetet e caktuara se ku mund të jetojnë këto specie në Shqipëri.
Për së paku 33 prej këtyre specieve, që përmenden në literaturë, dyshohet për ndodhjen e tyre në Shqipëri.
Në atlas (qe keta 2 profesore kane pergatitur ) janë përfshirë shumica e referencave të literaturës, si dhe janë shtuar gjetjet e reja. Disa prej specieve më të shpeshta dhe më të rëndësishme të Shqipërisë paraqiten në fletët ilustruese.
Disa prej specieve që njihen prej pjesëve jo shqiptare të Liqenit të Ohrit dhe Liqenit të Shkodrës mundet që të ndodhen edhe në pjesët shqiptare të liqeneve.*Ja dhe nje liste me emrat shkencore te kermillave shqiptare.
Emrat jane te dhena ne 3 grupe qe u bashkangjiten 3 rradheve me kermilla qe shihni ne foton e meposhtme.

1 - Poiretia cornea, Pomatias elegans, Chondrula tridens, Zebrina detrita, Lindholmiola girva, Eobania vermiculata.

2 - Cochlostoma roseoli, Granaria frumentum, Strigilodelima conspersa, Montenegrina laxa, Delima montenegrina.

3 - Oxychilus glaber, Cernuella virgata, Monacha cartusiana, Xeromunda vulgarissima, Helicigona setigera.

_________________
Nuk eshte i madh ai njeri qe di shume,por ai qe ka menduar shume
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://horizonti.albanianforum.net
 
Kuriozitete nga fauna shqiptare ...
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Horizonti Shqipetare  :: Shkenca :: Jeta Rreth Nesh-
Kërce tek: